Fazole mungo představují semena rostliny vigny zlaté původem z Indie. Dnes se pěstuje převážně v Asii. Ačkoli se jedná o fazoli, chutí i vzhledem připomíná hrášek. Plody jsou drobné zelené kuličky, které se mohou konzumovat syrové, vařené nebo naklíčené. V naklíčené formě jsou vůbec nejlepší vzhledem k největšímu obsahu prospěšných látek. Proto je vhodné je konzumovat především v zimě, kdy se v jídelníčku objevuje méně „zelené“ stravy potřebné pro posílení imunity.
Domácím pěstováním lze dosáhnout zachování pestré stravy kdykoliv v průběhu roku. Klíčky fazole mungo https://www.nakliceno.cz/mungo/ se dají lehce a rychle vypěstovat. Nejdříve projdou fází namáčení, kdy se semínka propláchnou pod studenou vodou a v nádobě se zalité vodou nechají louhovat. Voda se druhý den slije a semínka přesunou do klíčící nádoby (buď si ji koupíte v obchodu nebo vyrobíte z PET lahve). Následující 2-3 dny se fazolky budou proplachovat čistou studenou vodou, poté už budou semínka klíčit. Tento proces lze považovat za skončený ve chvíli, kdy klíčky budou asi 2 cm dlouhé. I když, klíčky sklizené dříve lze také konzumovat, jsou sladší. Když se rozhodnete semínka sklidit, v cedníku je propláchněte a můžete konzumovat. Skladovat se dají v lednici v uzavřené nádobě po dobu nejvýše jednoho týdne.
Tyto klíčky je nejlépe konzumovat v syrovém stavu, kdy obsahují největší množství živin. Lze je přidávat do salátů, polévek či pomazánek. Skvěle a chutně si jimi obohatíte svůj jídelníček.
A proč jsou tělu vlastně tak prospěšné? Klíčky jsou bohaté na bílkoviny, minerály (vápník, draslík, hořčík, železo), vlákninu a vitaminy skupiny B. Při klíčení na světle obsahují navíc chlorofyl, který je obohatí o detoxikační účinky. Dále snižují hladinu cholesterolu, snadno se stravují, regenerují poškozené cévy, pročišťují krevní oběh a celkově posilují imunitu.